Parafia pw. św. Andrzeja Boboli w Gdyni

Parafia pw. św. Andrzeja Boboli w Gdyni

List do Rodziców dzieci przed Pierwszą Komunią świętą

1kswDrodzy Rodzice dzieci, które mają przystąpić do Pierwszej Komunii świętej!

Epidemia koronawirusa w Polsce nadal rozwija się i nikt nie wie, jak długo taki stan potrwa. Uczniowie nie uczęszczają do szkół i dopóki do nich nie wrócą nie można podejmować żadnych działań także w kościele. Alby są uszyte, ale odebrać je będzie można po powrocie dzieci do szkół, czyli – miejmy nadzieję – na przełomie maja i czerwca br. Ufamy, że sprawy potoczą się w dobrym kierunku i epidemia ustąpi. Przy założeniu, że nowy rok szkolny rozpocznie się bez przeszkód i nie będą już obowiązywać ograniczenia liczby uczestniczących w nabożeństwach w świątyniach, wyznaczam dzień Pierwszej Komunii świętej na niedzielę 20 września 2020 roku.

Tak, jak obiecałem w poprzednim liście, rodzice mogą zwrócić się do duszpasterza o umożliwienie wcześniejszego przyjęcia Pierwszej Komunii świętej przez swoje dziecko indywidualnie lub w małej grupie (do 14 osób) z zachowaniem wszystkich przepisów i obostrzeń sanitarnych. Będzie to możliwe tylko w takim terminie, kiedy dzieci powrócą do zajęć w szkołach, czyli np. już w czerwcu. Dzieci są przygotowane poprzez katechezę szkolną i sakramentalną, zatem wystarczy, aby przystąpiły do sakramentu pokuty, a potem w uzgodnionym pomiędzy rodzicami a księdzem dniu podczas mszy świętej (może to być każdy dzień tygodnia) po raz pierwszy przyjęły Pana Jezusa w Najświętszej Eucharystii. Proszę składać propozycje na adres mailowy ks. Krzysztofa Czabaja (kczabaj@o2.pl). Przed indywidualnymi uroczystościami nie będzie prób, a podczas mszy świętej nie będzie możliwości przemówień, wierszyków czy składania kwiatów. A co z tzw. białym tygodniem? Takiego, jak dotychczas białego tygodnia nie będzie, ale po uroczystości 20 września 2020 roku zaprosimy wszystkie dzieci, czyli zarówno te, które będą miały uroczystość wspólną, jak i te, które będą przyjęte indywidualnie, aby zechciały w cztery niedziele października uczestniczyć we mszach świętych o godz. 11.00 w swoich pięknych komunijnych strojach. To będzie kontynuacja ich świętowania.

Drodzy Rodzice, nadzwyczajna sytuacja wymaga od Was nadzwyczajnego wysiłku, aby poprzez wspólną modlitwę i rozmowę z dzieckiem, wzbudzić w jego sercu pragnienie przychodzącego w Eucharystii Pana Jezusa, aby miało poczucie wyróżnienia i wybrania przez Boga, a nie zawiedzenia z powodu opóźnienia terminu uroczystości, braku przyjęcia weselnego czy prezentów. Życzę Wam mądrości i cierpliwości.

Łączę serdeczne pozdrowienia dla Waszych rodzin,

ks. Sławomir Decowski
proboszcz