Parafia pw. św. Andrzeja Boboli w Gdyni

Parafia pw. św. Andrzeja Boboli w Gdyni

Informacje i ankieta dot. synodu

Synod – wspólna droga

logo-2023-synodSynod o synodalności (z greckiego „synodos” – wspólna droga, maszerowanie) to spotkanie (czy raczej szereg spotkań), do którego zaproszony jest każdy, kto chce pomóc Kościołowi. Jak mówią oficjalne dokumenty synodalne, papież Franciszek chce usłyszeć od całego Kościoła o tym, co dzieje się w lokalnych parafiach. On i biskupi chcieliby wiedzieć, co według poszczególnych osób powinniśmy robić, aby pomóc ulepszać nasze parafie. Sposób, w jaki to zaproponował, to proces synodalny. Synod oznacza „podróżowanie razem” i polega na słuchaniu Ducha Świętego i siebie nawzajem, aby rozeznać drogę, którą zostaliśmy wezwani do wspólnego kroczenia. Synod „ma na celu inspirować ludzi do marzenia o Kościele, którego część stanowimy, a także rozwijać ludzkie nadzieje, wzbudzać zaufanie, opatrywać rany, tworzyć nowe i głębsze relacje, uczyć się od siebie nawzajem, budować mosty, edukować umysły, ogrzewać serca i przywracać siłę do działań na rzecz naszej wspólnej misji” (por. https://synod.org.pl).

Wielu z nas być może nie interesuje się synodem i nie chce w nim aktywnie uczestniczyć. Oficjalne dokumenty synodalne mogą nie być zrozumiałe, a część z nas może nie czuć się upoważniona, żeby głośno wypowiadać się na temat Kościoła. Jeżeli jednak spojrzymy jeszcze raz do kogo skierowany jest synod, zauważymy, że zaproszonym jest każdy, kto chce pomóc Kościołowi.

Wsłuchani przede wszystkim w głos Ducha Świętego, będziemy starali się słuchać siebie nawzajem z troską o Kościół i wszystkich jego członków – duchownych, ale i świeckich. Konsultacje synodalne mają być spotkaniem, podczas którego będziemy mogli podzielić się naszymi doświadczeniami z życia w Kościele – zarówno tymi, które przynoszą nam radość i pociechę, jak i tymi trudniejszymi, które stanowią dla nas wyzwanie. Ważne, by zadbać, by spotkanie odbyło się w atmosferze otwartości na Boga i drugiego człowieka, dlatego też istotne jest, by każda taka konsultacja była rozpoczęta i zakończona modlitwą – tak, ażebyśmy potrafili dzielić się swoim zdaniem w trosce i życzliwości w stosunku do Wspólnoty, której jesteśmy częścią.

Jeżeli więc czujesz, że Kościół jest dla Ciebie ważny, że zależy Ci na jego dobru, jeżeli wreszcie czujesz się współodpowiedzialny za Kościół, to synod parafialny jest inicjatywą, w którą właśnie dla dobra Kościoła powinieneś się zaangażować.

Patrycja i Piotr Mydlakowie

Ankieta skierowana do parafian

Drodzy Mieszkańcy z terenu naszej parafii!
Chcemy zaprosić Was do udziału w anonimowej ankiecie, która ma posłużyć lepszemu zrozumieniu Waszych potrzeb i pragnień względem Kościoła, naszej parafii i relacji z osobami wierzącymi. Pragniemy wysłuchać wszystkich, którzy chcieliby się wypowiedzieć – zarówno osób dobrze odnajdujących się w Kościele, jak i tych, które z różnych powodów nie czują się z nim związane. Ankietę można wypełnić indywidualnie lub całą rodziną. Mamy nadzieję, że poznanie Waszego punktu widzenia pozwoli nam razem podjąć działania, które wyjdą naprzeciw choć części potrzeb, które wymienicie.

Wprowadzenie
Poznanie realnych potrzeb drugiego człowieka jest niezwykle ważne z perspektywy chrześcijańskiej. Jezus, przychodząc na świat, przyszedł dla każdego z osobna, a nie dla zbiorowości. Każdego prowadzi nieco inną drogą, dostosowaną do tego, czego potrzebuje jego dusza. Chcąc naśladować Chrystusa, również i Kościół ma za zadanie wysłuchiwać każdego człowieka, aby pomóc mu w odkrywaniu i realizacji jego indywidualnej drogi z Jezusem. Jako chrześcijanie nie jesteśmy jednak zbiorem samotnie wędrujących jednostek. Jesteśmy zaproszeni do wspólnej drogi, w której nasza różnorodność służy jedności i wspólnej misji. Jak napisał św. Paweł w liście do Efezjan: On też ustanowił jednych apostołami, innych prorokami, innych ewangelistami, innych pasterzami i nauczycielami, aby przysposobili świętych do wykonywania posługi dla budowania Ciała Chrystusowego, aż dojdziemy wszyscy razem do jedności wiary i pełnego poznania Syna Bożego (Ef 4, 11-13). Zrozumienie indywidualnych potrzeb każdego powinno więc zaowocować podjęciem działań , służących zarówno jednostkom, jak i dobru całej wspólnoty, wzmacniając jej jedność i przybliżając ją do poznania Chrystusa.

Treść ankiety
W tej ankiecie pytamy o Twoje potrzeby wobec Kościoła na trzech poziomach:
1) wobec Kościoła jako instytucji i wspólnoty wyznaniowej,
2) wobec naszego kościoła parafialnego,
3) wobec osób wierzących z Twojego otoczenia.
Każde pytanie o potrzeby poprzedza pytanie o to, co już jest dobre, co Ci służy w Kościele na każdym z tych poziomów. Głównym zadaniem Kościoła jest doprowadzenie jego członków do zbawienia, w takim więc kontekście osadzone jest nasze pytanie o potrzeby. Jeśli nie jesteś osobą wierzącą, możesz zamienić wyrażenia odnoszące się do religii chrześcijańskiej na pojęcia, które bardziej odpowiadają Twojej duchowości, np.: „Czego potrzebujesz ze strony Kościoła Katolickiego, żeby był dla Ciebie bardziej pomocny w dążeniu do dobra?” Pytania sformułowaliśmy w sposób ogólny, żeby każdy, kto chce się wypowiedzieć, miał swobodę autentycznego wyrażenia, co jest dla niego ważne.

Zapraszamy do udziału w ankiecie!

Kliknij, aby pobrać ankietę:

pdf-icon