Parafia pw. św. Andrzeja Boboli w Gdyni

Parafia pw. św. Andrzeja Boboli w Gdyni

Spotkanie formacyjne

W środę, 3 kwietnia o godz. 19:30 odbędzie się spotkanie formacyjne. Temat spotkanie: „RAJ UTRACONY – POWSTANIE ŚWIATA I UPADEK LUDZKOŚCI”. Z doświadczenia wiemy, że aby ziarno wydało owoc, potrzebuje dość sporo czasu na wzrost, dlatego naszą formację oparliśmy na Lectio divina – w domu i na spotkaniu.

Wygląda to następująco:

W każdy poniedziałek otrzymujemy nowy fragment Pisma Świętego, który rozważamy w domu przez cały tydzień, dzięki czemu mamy wystarczająco dużo czasu na wydanie konkretnych owoców. Następnie na spotkaniu formacyjnym, które jest raz w miesiącu, dzielimy się otrzymanymi już owocami (mówimy świadectwa – jednak tylko ci co chcą), a następnie rozważamy fragment Pisma Świętego. Tematem przewodnim jest „MĘŻCZYZNA, MĄŻ I OJCIEC”, dlatego nasz wybór padł na księgę Rodzaju.

Jeśli ktoś z Was chciałby się przyłączyć w formację, to podajemy fragmenty do rozważań w domu:
02 września – 08 września- Wj 32, 7-11. 13-14 – Gniew Boga i modlitwa Mojżesza za lud
09 września – 15 września- Łk 15, 1-32 – przypowiesc o zaginionej owcy, drachmie i milosiernym ojcu
16 września – 22 września- XXVI Niedziela zwykła – Ps 146 (145) 1b. 6c-10 – Uwielbienie Stwórcy i Zbawcy
23 września – 29 września- XXVI Niedziela zwykła – Łk 16, 19-31 – Łazarz i bogacz
30 września – 06 października- XXVIII Niedziela zwykła – 2 Tm 2, 8-13 – Zwycięstwo w zmartwychwstałym Chrystusie
07 października – 13 października- XXVIII Niedziela zwykła – Łk 17, 11-19 – Uzdrowienie dziesięciu trędowatych
14 października – 20 października- XXX Niedziela zwykła – rok C – Uroczystość poświęcenia własnego kościoła – 1 Krl 8, 22-23. 27-30 – Modlitwa Salomona na uroczystości poświęcenia świątyni

 

Na dole strony jest krótki filmik przybliżający temat Lectio divina.

Na spotkaniu będziemy zgłębiać ten oto fragment:
Rdz 2, 4b-9. 15- 3, 24 (wydanie św. Pawła).

„Gdy Pan Bóg uczynił ziemię i niebo, nie było jeszcze na ziemi żadnego krzewu polnego i żadna trawa jeszcze nie wzeszła. Pan Bóg nie spuszczał bowiem deszczu na ziemię i nie było człowieka, który by pracował na roli i kopał w ziemi studnię, aby nawodnić glebę. Pan Bóg ulepił człowieka z prochu ziemi i tchnął w jego nozdrza tchnienie życia. Odtąd człowiek stał się istotą żyjącą.

Pan Bóg zasadził ogród w Edenie, na Wschodzie, i umieścił tam człowieka, którego ulepił.

Pan Bóg sprawił, że wyrosły z gleby wszelkie drzewa o pięknym wyglądzie, których owoce nadawały się do jedzenia. W środku ogrodu natomiast rosło drzewo życia oraz drzewo poznania dobra i zła.[…]

Wziął więc Pan Bóg człowieka i dał mu odpocząć w ogrodzie Eden, aby go uprawiał i strzegł. Przykazał też Pan Bóg człowiekowi: „Możesz jeść owoce ze wszystkich drzew tego ogrodu. Nie wolno ci jednak jeść z drzewa poznania dobra i zła, bo gdy zjesz z niego, na pewno umrzesz”.

Potem rzekł Pan Bóg: „Nie jest dobrze, by człowiek był sam. Uczynię mu pomoc podobną do niego”. Ulepił więc Pan Bóg z ziemi wszelkie dzikie zwierzęta i wszelkie ptactwo powietrzne. Przyprowadził je do człowieka, aby dowiedzieć się, jak on je nazwie. I wszystkie żyjące istoty miały się tak nazywać, jak on je nazwał. Człowiek nadał nazwę wszelkiemu bydłu, wszelkim ptakom powietrznym i dzikim zwierzętom. Nie znalazł jednak pomocy odpowiedniej dla siebie.

Zesłał więc Pan Bóg głęboki sen na człowieka. A gdy ten zasnął, wyjął jedno z jego żeber, a miejsce to zapełnił ciałem. Z żebra, które Pan Bóg wyjął z mężczyzny, utworzył kobietę i przyprowadził ją do niego. Wtedy mężczyzna rzekł: „Ta wreszcie jest kością z moich kości i ciałem z mego ciała. Będzie się zwała kobietą, bo z mężczyzny została wzięta”.

Dlatego opuści mężczyzna swego ojca i swoją matkę, a złączy się ze swoją żoną, tak że staną się jednym ciałem. Mężczyzna i jego żona byli nadzy, ale nie odczuwali wstydu.

A wąż był bardziej przebiegły od wszystkich zwierząt polnych, które Pan Bóg uczynił. Rzekł on do kobiety: „Czy Bóg rzeczywiście powiedział: «Nie wolno wam jeść ze wszystkich drzew tego ogrodu»?”. Kobieta odrzekła: „Owoce z drzew tego ogrodu jeść możemy, lecz o owocach drzewa, które jest w środku ogrodu, Bóg powiedział: «Nie będziecie z niego jeść, a nawet go dotykać, abyście nie umarli»”. Odparł wąż kobiecie: „Na pewno nie umrzecie. Ale Bóg wie, że gdy zjecie ten owoc, otworzą się wam oczy i staniecie się jak Bóg: poznacie dobro i zło”.

Wtedy kobieta spostrzegła, że owoce tego drzewa ładnie wyglądają, są dobre do jedzenia i do zdobycia wiedzy. Sięgnęła więc po owoc, zjadła i dała też mężczyźnie, który był przy niej, a on zjadł. Wtedy obojgu otworzyły się oczy i poznali, że są nadzy. Zerwali więc liście z drzewa figowego i zrobili sobie przepaski.

A gdy mężczyzna i jego żona usłyszeli głos Pana Boga, przechadzającego się po ogrodzie podczas powiewu wiatru, ukryli się przed Panem Bogiem wśród drzew ogrodu. Zawołał więc Pan Bóg mężczyznę i spytał: „Gdzie jesteś?”. On odrzekł: „Słyszałem Twój głos w ogrodzie, zląkłem się, gdyż jestem nagi, i ukryłem się”. Bóg zapytał: „Kto ci powiedział, że jesteś nagi? Czy zjadłeś z drzewa, z którego zakazałem ci jeść?”. Odpowiedział mężczyzna: „Kobieta, którą postawiłeś przy mnie, dała mi owoc z drzewa i zjadłem”. Pan Bóg zapytał kobietę: „Dlaczego to uczyniłaś?”. Kobieta odpowiedziała: „Wąż mnie skusił i zjadłam”.

Wówczas Pan Bóg rzekł do węża: „Ponieważ to uczyniłeś, bądź przeklęty wśród bydła i polnych zwierząt. Na brzuchu będziesz pełzać i proch będziesz jeść przez wszystkie dni swego życia.Wprowadzam nieprzyjaźń między tobą a kobietą, między twoim potomstwem a jej potomstwem. Ono zdepcze ci głowę, a ty zranisz mu piętę”.

Do kobiety powiedział: „Pomnożę twoje bóle związane z porodem. W bólu będziesz rodziła dzieci. Do twojego męża będziesz lgnęła, ale on będzie panował nad tobą”.

Po czym rzekł do mężczyzny: „Ponieważ posłuchałeś kobiety i zjadłeś owoc z drzewa, z którego zakazałem ci jeść, przeklęta niech będzie ziemia z twego powodu. W trudzie będziesz zdobywał na niej pożywienie przez wszystkie dni życia. Będzie ci ona rodziła ciernie i osty, a przecież twoim pokarmem mają być płody roli. W pocie czoła będziesz zdobywał pożywienie, aż wrócisz do ziemi, bo z niej zostałeś wzięty. Bo z prochu jesteś i do prochu wrócisz”.

I dał mężczyzna swej żonie imię Ewa, bo stała się matką wszystkich żyjących.

Pan Bóg sporządził dla mężczyzny i kobiety ubrania ze skóry i ich okrył. Mówił też Pan Bóg: „Oto człowiek stał się taki jak My – zna dobro i zło. Oby nie wyciągnął ręki i nie zerwał owocu z drzewa życia, by go zjeść i żyć na wieki”. Usunął więc Pan Bóg człowieka z Edenu, aby uprawiał ziemię, z której został wzięty. Wypędził go i postawił na wschód od Edenu cherubów z wirującym ognistym mieczem, by strzegli drogi do drzewa życia.”

Najlepszy sposób w jaki możesz poznać ten tekst to dzięki „Lectio divina”. Oto krótki filmik, który pokazuje na czym ono polega: