Parafia pw. św. Andrzeja Boboli w Gdyni

Parafia pw. św. Andrzeja Boboli w Gdyni

Bracia św. Andrzeja Boboli

brswab2019logoBracia św. Andrzeja Boboli są grupą mężczyzn, którzy pierwszy raz spotkali się w październiku 2013 roku w tej parafii. Pierwszym naszym celem i wspólnym dobrem, które nas jednocześnie ubogacało i jednoczyło, była możliwość wspólnych męskich rozmów dot. życia, wiary, bycia mężczyzną, mężem, tatą, czyli krótko mówiąc – życia codziennego. Opieraliśmy naszą formację na różnych źródłach i formach przekazu: przede wszystkim na Piśmie Świętym, które jest niewyczerpanym źródłem i bogactwem dla mężczyzn (jak również i kobiet) oraz na wartościowych filmach fabularnych, dokumentalnych, różnych książkach, świadectwach czy na dorobku innych grup chrześcijańskich, które przeszły już drogę rozwoju mężczyzny w świetle wiary w Chrystusa.

Obecnie charyzmat grupy, który kształtował się przez wiele lat, ukierunkowany jest przede wszystkim na formacji, która ma na celu wprowadzać Boga w nasz świat, tzn. od naszych rodzin zaczynając, a kończąc w miejscu gdzie obecnie przebywamy. Choć nie mamy na celu inicjować rozmów na temat Boga, wiary, duchowości, to samo nasze życie i bycie uczniem Jezusa ma być widzialnym odzwierciedleniem Ewangelii i ukierunkowywać życie innych na Zbawiciela. Nad tym wszystkim czuwali nasi duszpasterze wyznaczani przez ks. Proboszcza, a którym obecnie jest ks. Piotr Szydłowski, który ubogaca nas swoją obecnością, słowem, doświadczeniem (jak mówi – „z wzajemnością”) i czuwa nad naszym właściwym kierunkiem rozwoju duchowego.

Ze względu na ograniczoną ilość spotkań, jak również na czas ich trwania (odbywają się we wtorki – ale nie co tydzień), w obecnym roku przyjęliśmy taki kierunek formacji:
– w poniedziałek i czwartek otrzymujemy fragment z Pisma Św., który jest zaczerpnięty z niedzieli następującej po tych dniach – dlatego w każdy Dzień Pański mamy już 2 fragmenty przemodlone i przemedytowane w oparciu o Lectio divina (fragmenty i film wyjaśniający na czym ono polega znajdziesz tutaj);
– na każdym spotkaniu dzielimy się przemyśleniami czy poruszeniami Ducha w zależności od tego, czego spotkanie dotyczy: albo w oparciu o wygłaszaną przez ks. Piotra konferencję, albo o przeczytany fragment książki Richarda Rohr’a „Spadać w górę. Duchowość na obie połowy życia”.

Bracia św. Andrzeja Boboli nie jest grupą parafialną, ponieważ większość Braci nie należy do tej parafii.

Od 12 października grupa formacyjna jest zamknięta, ze względu na potrzebę budowania zaufania wśród Braci, których Bóg podczas konferencji i lektur niejednokrotnie kieruje w Swym Duchu na niełatwe epizody ich życia. By większa przemiana mogła się właściwie dokonać potrzebuje dyskrecji jak również delikatności, a chcemy to zapewnić Braciom.

Poniżej możesz się zaznajomić z różnymi naszymi celami czy też dokonaniami:

Cele Braci św. Andrzeja Boboli:
1. doprowadzenie do świadomego i odpowiedzialnego życia w Kościele katolickim, rodzinie, ojczyźnie,
2. propagowanie chrześcijańskiego stylu życia mężczyzny,
3. odkrywanie na nowo roli mężczyzny w Kościele,
4. docieranie do tych, którzy odeszli z Kościoła,
5. krzewienie tradycyjnych wartości ukorzenionych w chrześcijaństwie,
6. odkrywanie głębi powołania mężczyzny we współczesnym świecie,
7. odzyskanie przewodniego miejsca mężczyzny w społeczeństwie w oparciu o życie i świadectwo wiary św. Andrzeja Boboli,
8. przywracanie prawidłowej hierarchii wartości w życiu.

Dokonania:
1. współorganizowanie dystrybucji paczek dla ubogich parafian,
2. pomoc przy prowadzeniu rekolekcji dla młodzieży bierzmowanej,
3. pomoc w uroczystościach Fatimskich,
4. organizowanie corocznej drogi krzyżowej BśAB,
5. strona internetowa, media społecznościowe,
6. służenie podczas nabożeństw,
7. zakup i przekazanie Paschału dla parafii.

Zapraszamy do polubienia nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Bracia-%C5%9Bw-Andrzeja-Boboli-228587653982336/