Parafia pw. św. Andrzeja Boboli w Gdyni

Parafia pw. św. Andrzeja Boboli w Gdyni

Pielgrzymka do Armenii i Gruzji 2024 – informacje

ufoiu4w4hkuuqjmoslboPielgrzymka Armenia – Gruzja – 8 dni
Termin: 8 – 15 października 2024 roku
Cena – 5.790 PLN

DZIEŃ 1 WYLOT
Zbiórka na lotnisku w Gdańsku, odprawa paszportowa i bagażowa o godz. 16.20 i wylot do Warszawy o godz. 18.20. Przylot do Warszawy o godz. 19.20 i wylot do Tbilisi o godz. 21.30.

DZIEŃ 2 TBILISI
Przylot do Tbilisi o godz. 03.10 , transfer do hotelu na odpoczynek, zakwaterowanie i krótki nocleg. Późne śniadanie, po którym zwiedzanie stolicy Gruzji: zobaczymy Stare Miasto: kościół Metechi wraz z rzeźbą króla Wachtanga – założyciela stolicy Tbilisi, twierdza Narikala, synagoga, Katedra Sioni i kościół Anczischati – jeden z najwspanialszych pomników wczesnego okresu gruzińskiej architektury. Następnie spacer główną ulicą miasta – Rustaweli. Zobaczymy także skwer i pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Msza święta w kościele św. Piotra i Pawła („polskim”) zbudowanym w latach 1870 – 1877 ze składek polskich zesłańców. W 1999 r. nawiedził kościół Ojciec Święty Jan Paweł II. Obiadokolacja, powrót do hotelu na nocleg.

81-1DZIEŃ 3 MCCHETA – GÓRY KAUKAZ:
STEPANCMINDA (KAZBEGI) – GERGETI
Śniadanie, po którym przejazd do starożytnej stolicy i centrum religijnego Gruzji – Mccheta – wizyta w monastyrze Dzwari i katedrze SwetiCchoweli, która jest głównym kościołem oraz świadectwem ich niemal 1700-letniej historii chrześcijaństwa. Jest to również święte miejsce, w którym przechowywane się fragmenty szat Chrystusa. Następnie przejazd do Stepancmindy (Kazbegi) położonej u stóp Kaukazu. Przejazd jeepami do klasztoru Cminda Sameba w Gergeti – Św. Trójcy z najpiękniejszym widokiem na Kazbek. Gergeti to również jedna z ikon całej Gruzji. Obiadokolacja w formie „gruzińskiej biesiady” ze słynnymi toastami w tradycyjny gruzińskim lokalu z muzyką na żywo, winem i potrawami gruzińskimi. Powrót do hotelu na nocleg.

DZIEŃ 4 KACHETIA: KWARELI – BODBE – SIGNAGI
Po śniadaniu udamy się do Kachetii. Obecnie region słynie z produkcji wina. To stąd wywodzą się słynne na całym świecie marki tego napoju. To tutaj znajdują się setki tradycyjnych gospodarstw, w których powstają tysiące litrów domowego wina na potrzeby własne, najbliższych i gości. Zwiedzimy urokliwe miasteczko Signagi, malowniczo położone nad Doliną Alazańską, z której pochodzi większość gruzińskich win. Udamy się także do klasztoru Bodbe, który został założony już w Sanktuarium Krwi Chrystusa w IX w. na miejscu pochówku najważniejszej świętej Gruzji – św. Nino. W trakcie wycieczki odwiedzimy winiarnię w Kwareli i weźmiemy udział w obiadokolacji w formie gruzińskiej biesiady u zaprzyjaźnionych kachetyjskich gospodarzy. Podczas wycieczki można posmakować słodkiego specjału, charakterystycznego tylko dla Gruzji – czurczcheli. Powrót do hotelu w Tbilisi na nocleg.

DZIEŃ 5 HAGHPAT – JEZIORO SEVAN
Śniadanie i wykwaterowanie z hotelu, przejazd do północnej Armenii, przez malownicze pejzaże zalesionych gór i głębokich kanionów. Najpierw zobaczymy przykład średniowiecznej architektury ormiańskiej – Klasztor Haghpat(XI – XIII w.), wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Następnie przejazd nad Jezioro Sewan – jedno z największych górskich jezior Eurazji. Wizyta w monastyrze Sewan z IX w. Wspinaczka na wzgórze, z którego rozciąga się najpiękniejszy widok na jezioro. Przejazd do Erywania na obiadokolację i nocleg.

noravank-420x260-c-defaultDZIEŃ 6 ERYWAŃ – GEGHARD – GARNI
Śniadanie i przejazd na zwiedzanie stolicy Armenii: Plac Republiki, Parlament i Pałac Prezydencki, Ormiańska Galeria Narodowa, Uniwersytet oraz pomnik i muzeum poświęcone chrześcijańskim Ormianom – ofiarom ludobójstwa 1915 r. Zobaczymy także Wernisaż – wystawę ormiańskiej sztuki narodowej, gdzie można poczuć zapach i klimat ormiańskiego orientu i zakupić rękodzieła w korzystnych cenach. Następnie zespół architektoniczny Kaskada – nowoczesne centrum sztuki Erywania, gdzie z górnego bulwaru można podziwiać panoramiczny widok na miasto i Górę Ararat. Następnie przejazd do położonej w skalnej jaskini świątyni Geghard z XII-XIII w., której ormiańska nazwa oznacza „Święta Włócznię”, na cześć długo przechowywanej tu włóczni, którą przebito bok ukrzyżowanego Chrystusa (włócznia jest teraz wystawiona w Muzeum Katedralnym w Eczmiadzynie). Monastyr Geghard został wpisany na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. Przejazd do Garni, gdzie zobaczymy pogańską świątynie, jedyną taką antyczną budowlę, której pozostałości przetrwały do dnia dzisiejszego. Zwiedzimy „Świątynię Słońca” oraz zespół królewskich antycznych łaźni. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 7 KHOR VIRAP – ECZMIADZYN
Po śniadaniu przejazd do Khor Virap , czyli klasztoru „głębokiej studni” – zbudowanego w miejscu, gdzie więziony był św. Grzegorz Oświeciciel – założyciel i patron Kościoła ormiańskiego, męczennik chrześcijański (gdy okazało się, że
Grzegorz jest chrześcijaninem, odmawiając złożenia ofiary pogańskim bogom, był tu więziony przez 13 lat bez jedzenia).Stąd jest także najbliższy i najbardziej spektakularny widok na świętą górę Ormian (położoną obecnie po stronie tureckiej) – Ararat, na której zgodnie z tradycją biblijną osiadła Arka Noego. Następnie przejazd do Eczmiadzyna, znanego jako centrum armeńskiego chrześcijaństwa.  Wizyta w katedrze uważanej za jeden z siedmiu cudów Armenii. Kościół powstał jako jeden z pierwszych na świecie kościołów chrześcijańskich, został wybudowany w latach 301- 303 n.e. przez króla Tridatesa III, który jako pierwszy władca na świecie przyjął chrześcijaństwo. Udamy się do muzeum katedralnego, którego najcenniejszym zabytkiem jest grot ze Świętej Włóczni. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

lake-sevan-1024x0-c-defaultDZIEŃ 8 POWRÓT
Odbiór pakietów śniadaniowych, przejazd na lotnisko, odprawa bagażowa o godz. 2.20 i wylot powrotny o godz. 4.20. Przylot na lotnisko Warszawa Okęcie o godz. 6.15. Wylot do Gdańska o godz. 10.25, przylot o godz. 11.25, zakończenie pielgrzymki.

Zapewniamy:
• Bilety lotnicze wraz z opłatami lotniskowymi i bagażowymi 23 kg + 8 kg
• Transfery komfortowym klimatyzowanym autokarem wg programu
• Zakwaterowanie: 7 noclegów w hotelach ***/****, pokoje 2,3-osobowe z łazienkami
• Wyżywienie: 7 śniadań, 6 obiadokolacji
• Opiekę i informację turystyczną pilota – przewodnika
• Ubezpieczenie w TU „Uniqa”: KL z wliczoną opcją chorób przewlekłych do 30 000 EUR, NNW do 4000 EUR, bagaż podróżny do 400 EUR. Obowiązują warunki ubezpieczenia Uniqa „Kontynenty”.
• W cenie zawarto obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Turystyczny Fundusz Pomocowy w wysokości 26 zł od każdego uczestnika.

Cena nie obejmuje:
• Transferów Parafia – Lotnisko Gdańsk – Parafia
• Biletów wstępów do zwiedzanych obiektów, degustacji u kachetyjskich gospodarzy, degustacji wina, gruzińskiej biesiady itp. – na ten cel należy posiadać 150 USD/os. – płatne na miejscu w Gruzji,
• napojów do obiadokolacji,
• cateringu podczas przelotów,
• opieki pilota podczas przelotów,
• ubezpieczenia od ryzyka kosztów rezygnacji, na życzenie istnieje możliwość ubezpieczenia od kosztów rezygnacji za dodatkową opłatą (5% ceny wyjazdu); chęć ubezpieczenia należy zgłosić najpóźniej w ciągu 5 dni od wpłaty zaliczki.

Uwagi:
• dokument niezbędny do wyjazdu: paszport ważny min. 180 dni od daty powrotu
• na życzenie możliwy pok. 1-os. za dopłatą 1690 zł
• program jest ramowy i może ulec drobnym zmianom w kolejności odwiedzanych miejsc.